021-61978000

انتشارات هدایت فرهیختگان جوان

خانه / شرکت های تابعه / انتشارات هدایت فرهیختگان جوان

انتشارات هدایت فرهیختگان جوان

انتشارات فرهیختگان جوان به عنوان یک شخصیت حقوقی مستقل، جهت چاپ، انتشار و توزیع دست آوردهای علمی مؤسسه و شرکت های تابعه راه اندازی شده است. این واحد در کنار فعالیت فوق از مولفین دانشگاهی و غیردانشگاهی مربوط به حوزه ی کاری مؤسسه و انتشار آثار آن ها با محوریت موضوعات هدایت تحصیلی و شغلی و خدمات منابع انسانی نیز حمایت می کند.

مجموعه آثار مطرح در حوزه های مرتبط

برخی از کتاب های تخصصی انتشارات فرهیختگان جوان در حوزه هدایت شغلی-تحصیلی عبارتند از

کتاب راهنمای تصمیم گیری شغلی با عنوان «می خواهید در آینده چه کاره شوید؟

این کتاب ضمن پرداختن به ضرورت و اهمیت تصمیم گیری، افراد را با روش های تصمیم گیری صحیح آشنا می کند؛ مطالعه این کتاب برای افرادی که قصد تصمیم گیری برای ادامه تحصیل یا انتخاب و تغییر شغل را دارند، اکیدا توصیه می شود. نگارنده کتاب تا حد امکان سعی داشته از تکلفات زبانی فاصله گیرد و به زبان ساده، مباحث علمی تصمیم گیری را تشریح نماید. همچنین به جهت سهولت مطالعه، مطالب به دو بخش اصلی تحت عنوان «بخش اول: تصمیم گیری» و «بخش دوم: تصمیم گیری شغلی» تقسیم شده است که هر یک از بخش ها شامل سؤال های مشخص و پاسخ آن سؤال ها می باشد.

دانشنامه معرفی رشته های دانشگاهی (97 عنوان)

حائز امتیاز «کتاب مناسب» از وزارت آموزش و پرورش

انتخاب رشته ‌ی تحصیلی و انتخاب شغل به‌ قدری مهم و اثرگذارند که تا مدت ‌های طولانی زندگی فرد را تحت تأثیر خود قرار می دهند. شناخت مشاغل مختلف و آشنایی با سازمان‌ هایی که این مشاغل را در خود جای داده ‌اند باعث می ‌شود در مورد انتخاب شغل آینده و رشته‌ ی تحصیلی مناسب آن، تصمیمات دقیق ‌تری اتخاذ شود. چرا که اگر رشته تحصیلی افراد با شغلی که در آینده انتخاب می ‌کنند مرتبط باشد، موفقیت و رضایت بیشتری نصیب آن ها می ‌شود. بنابراین برای انتخاب صحیح رشته‌ ی‌ تحصیلی باید اطلاعات جامعی از رشته ‌های تحصیلی و وضعیت مشاغل مرتبط با آن ‌ها کسب شود. مؤسسه هدایت فرهیختگان جوان طی 5 سال و با همکاری بیش از 200 پژوهشگر اقدام به تهیه یک بانک جامع اطلاعاتی در ارتباط با رشته های تحصیلی دانشگاهی نموده است که یکی از محصولات آن 97 جلد «دانشنامه معرفی رشته های دانشگاهی» در قالب 8 گروه و 97 مجموعه تحصیلی می باشد.

این دانشنامه ها حداقل دو کاربرد روشن دارند:

پشتیبانی از افرادی که خدمات آزمون و مشاوره شغلی-تحصیلی مؤسسه فرهیختگان جوان را استفاده نموده اند و بین انتخاب دو یا چند رشته تحصیلی مردد هستند؛ مطالعه دانشنامه ها و بررسی فهرست دروس رشته ها می تواند ایشان را نسبت به فضای آموزشی آن رشته آگاه سازد.

کمک به افرادی که با مسئله انتخاب رشته دانشگاهی (اعم از کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) روبه رو هستند و قصد آشنایی با مفاهیم، موضوعات و دورنمای پژوهشی و شغلی یک مجموعه تحصیلی را دارند.

برخی از ویژگی ‌های این دانشنامه‌ها:

 • شامل بیش از 3600 رشته تحصیلی
 • حاوی اطلاعات بیش از 600 نشریه علمی داخلی
 • معرفی بیش از 16600 نشریه علمی ISI
 • شامل اطلاعات بیش از 340 انجمن علمی کشور
 • حاوی اطلاعات بیش از 1700 مؤسسه پژوهشی داخلی
 • فهرست بیش از 1200 شغل تخصصی و 100 نوع سازمان و بنگاه شغلی
 • دسته‌بندی و معرفی بیش از 7600 مؤسسه و مرکز پژوهشی از سراسر جهان

ساختار هر دانشنامه:

فصل اول: تعریف لغوی و تخصصی؛ موضوعات مهم؛ مکاتب و پارادایم ها؛ زمینه های پیدایش و سیر نظریات؛ مشاهیر؛ مراکز آموزشی سنتی و دانشگاهی پیشگام

فصل دوم: معرفی هر رشته، ضرورت ارائه، نقش و توانایی مورد انتظار از دانش آموختگان؛ منابع آزمون (کنکور)؛ فهرست دروس، تعداد واحدها و منابع درس های دانشگاهی؛ امکان ادامه ی تحصیل در کشور؛ گزینه های ادامه ی تحصیل خارج از کشور

فصل سوم: دوره های آموزشی؛ نرم افزارها؛ مؤسسه های پژوهشی کشور؛ مراکز پژوهشی منتخب کشورهای جهان؛ نشریه های علمی کشور؛ مجله های نمایه شده در ISI؛ انجمن های علمی کشور

فصل چهارم: معرفی عناوین شغل های تخصصی قابل احراز توسط دانش آموختگان هر رشته؛ فهرست سازمان ها و بنگاه های شغلی

مشخصات ظاهری: قطع رحلی، چاپ صفحات داخلی به صورت سیاه و سفید، مصور، جلد سخت

18 جلد کتاب معرفی رشته های تحصیلی با عنوان «آنچه پیش از ورود به دانشگاه باید بدانیم»:

حائز امتیاز «کتاب مناسب» از وزارت آموزش و پرورش

در سال های اخیر، فعالیت های گسترده ای در زمینه انتخاب رشته داوطلبان ورود به دانشگاه ها صورت گرفته است. اغلب این اقدامات در دو شکل «کمک به داوطلبان برای کسب نمره بهتر در آزمون ورودی دانشگاه ها» و «ارائه اطلاعاتی در مورد اینکه با چه رتبه ای، احتمال قبول شدن در چه رشته دانشگاه هایی وجود دارد» خلاصه شده است. بنابراین به نظر می رسد مسئله ی «ارائه اطلاعات مورد نیاز به داوطلبان برای شناخت رشته های دانشگاهی و مشاغل مرتبط با آن ها» مورد غفلت واقع شده است. سری کتاب های «آنچه پیش از ورود به دانشگاه باید بدانیم» در راستای ارائه اطلاعات کاربردی در خصوص رشته های تحصیلی و مشاغل مرتبط با آن ها تدوین شده است. در این کتب، اطلاعات مرتبط با رشته های دانشگاهی در قالب 18 مجموعه ی تحصیلی پرطرفدار جمع آوری و ساماندهی گردیده است. ساختار مجموعه کتاب های «آنچه پیش از ورود به دانشگاه باید بدانیم» عبارت است از:

بخش اول: تعاریف و موضوعات و زمینه پیدایش مجموعه تحصیلی

بخش دوم: معرفی رشته و گرایش های مجموعه تحصیلی شامل هدف از ایجاد هر رشته، ضرورت ارائه آن نقش و توانایی مورد انتظار از دانش آموختگان، طول دوره ی تحصیلی، تعداد واحدها و فهرست دروس آن رشته (مختص رشته هایی که از کنکور کارشناسی پذیرش دارند)

بخش سوم: فهرست مشاغل تخصصی مجموعه تحصیلی و سازمان ها و بنگاه های شغلی مرتبط با آن

  گروه علوم انسانی

 • حسابداری
 • حقوق
 • روان شناسی
 • علوم تربیتی
 • مدیریت
 • گروه فنی و مهندسی

 • مهندسی برق
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی عمران
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی مکانیک
 • گروه پزشکی

 • پرستاری
 • پزشکی
 • پیراپزشکی
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • سلامت، بهداشت و تغذیه
 • گروه زبان های خارجی

 • زبان های خارجی
 • گروه هنر

 • هنرهای تجسمی

کتاب های ویژه انتخاب رشته آسان

حائز امتیاز «کتاب مناسب» از وزارت آموزش و پرورش منطبق با آخرین تغییرات انتخاب رشته

در طی این سال ها کتاب های زیادی در زمینه کنکور، انتخاب رشته، معرفی رشته های دانشگاهی، مشاغل و ... نوشته شده و هر کدام به نحوی بخشی از این فرآیند را پوشش داده است. اما شاید بتوان گفت کتابی که توانسته باشد به معرفی یک رشته در تمامی زمینه ها بپردازد، وجود ندارد. "فقط ریاضی ها بخونن"، "فقط تجربی ها بخونن" و "فقط انسانی ها بخونن" کتاب های هستند که این کمبود را جبران کرده و تمام مطالبی را که یک دانش آموز در رشته های فوق برای رسیدن به موفقیت باید بداند، بیان کرده اند. به این صورت که به طور کامل و بسیار روان تمامی اطلاعات مرتبط با کنکور و آمار آن، معرفی رشته های دانشگاهی و مشاغل مرتبط با هر یک از این رشته ها، دانشگاهای برتر در هر رشته و هر مطلب دیگری که مورد نیاز دانش آموز می باشد، در این کتاب ها به نگارش در آمده است.

با این حال ما براین باوریم که بزرگترین مزیت این کتاب ها به علت جامعیتی که دارند جلوگیری از سردرگمی دانش آموز، اتلاف وقت و کمک به یک برنامه ریزی درست است. مزیت دیگر، بیان طنز و ساده کتاب بوده که دانش آموز را برای شناخت بیشتر رشته ی خود ترغیب می کند. از این روی مخاطبان این کتاب ها دو دسته از دانش آموزان هستند: دانش آموزانی که رشته خود را انتخاب کرده و در صدد شناخت بیشتر و دقیق تر رشته خود هستند و دسته دوم دانش آموزانی هستند که برای انتخاب رشته مورد علاقه خود نیاز به اطلاعات بیشتری دارند تا انتخابی عاقلانه و صحیح داشته باشند.

کتاب «یکی بهم بگه چه رشته ای بخونم» - ویژه انتخاب رشته پایه نهم . کتاب"یکی بهم بگه چه رشته ای بخونم

حائز امتیاز «کتاب مناسب» از وزارت آموزش و پرورش

کمتر کسی را می توان دیدکه با فرآیند انتخاب رشته دست و پنجه نرم نکرده و یا در مورد آن بی اطلاع باشد چرا که این انتخاب به عنوان یک فرآیند سرنوشت ساز در زندگی فرد، به ویژه در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اگر چه این توجه مزایای بسیاری دارد ولی نمی توان از معایب آن چشم پوشی کرد. مهمترین ایرادی که می توان برای آن برشمرد تصمیم گیری به جای فرد است. کتاب"یکی بهم بگه چه رشته ای بخونم" به دنبال برطرف کردن این ایراد و کمک به فرد برای یک انتخاب رشته صحیح می باشد. بزرگترین مزیت این کتاب این است که ساده ترین و البته دقیق ترین راه های که می شود با آن ها به یک انتخاب درست رسید را به زبان محاوره ای بیان می کند. همچنین کتاب بر اساس آخرین و جدیدترین تغییرات آموزش و پرورش در زمینه انتخاب رشته و دروس نگارش شده است. هدف اصلی کتاب کمک به انتخاب رشته دانش آموزان در پایه نهم بوده و به صورت اختصاصی برای این دسته از دانش آموزان به تحریر درآمده است.

کتاب راهنمای کاربردی هدایت شغلی-تحصیلی با تاکید بر سامانه هدایت شغلی_تحصیلی

مورد تأیید سازمان نظام روان‏شناسی و مشاوره کشور

این کتاب در راستای بستر سازی جهت استفاده مشاوران از ابزار ها و سامانه های هدایت شغلی-تحصیلی نگاشته شده است. تمرکز اصلی این کتاب بر معرفی و بکارگیری سامانه بومی هدایت شغلی-تحصیلی تحت عنوان سامانه هشت می باشد که طی سال ها تلاش متخصصان جهت استفاده جامعه ایرانی مدل سازی و هنجاریابی شده است. راهنمای عملی هدایت شغلی-تحصیلی می تواند برای دانشجویان، مشاوران و دانش آموختگان رشته مشاوره مفید باشد. مطالب کتاب به گونه ای است که ضمن پرداختن به مبانی نظری سعی دارد رهنمود های کاربردی در حیطه مشاوره شغلی-تحصیلی ارائه نماید؛ لذا فصل های نخست کتاب با عنوان کلیات مشاوره شغلی-تحصیلی در ایران و جهان و نظریه های مشاوره شغلی-تحصیلی به مبانی نظری مشاوره شغلی-تحصیلی پرداخته و هشت فصل دیگر تحت عناوین سامانه های هدایت شغلی-تحصیلی، سامانه هشت، آزمون های سامانه هشت، اصول و فنون مشاوره، اصول و فرآیند های اجرای آزمون، فرآیند تفسیر آزمون های هشت، وظایف و مسئولیت های مشاور هشت و پرسش های متداول به تشریح سامانه هشت و مباحث کاربردی مشاوره شغلی-تحصیلی می پردازد.

کتاب مدل‌سازی و هنجاریابی سامانه هشت (هدایت شغلی-تحصیلی)

حائز امتیاز «کتاب مناسب» از وزارت آموزش و پرورش مورد تأیید سازمان نظام روان‏شناسی و مشاوره کشور

با توجه به گستردگی مشاغل و رشته های تحصیلی در فرایند مشاوره و پیچیدگی های روز افزون دنیای کار، نیاز است که از سامانه های هدایت شغلی-تحصیلی در فرآیند مشاوره تحصیلی و شغلی بهره ببریم. در اصل سامانه های هدایت شغلی-تحصیلی به کمک رایانه به نحوی طراحی شده اند که بتوانند نیاز های افراد را در مراحل رشدی ویژه یا سطوح آموزشی مختلف برآورده کنند. این سامانه ها به منظور تسهیل ارزشیابی فردی در عرصه ی انتخاب های گوناگون شغلی-تحصیلی و استفاده از اطلاعات مربوط به آموزش و اشتغال فراهم آمده اند. چنین سامانه هایی همواره با مشاوره های حضوری و منابع چاپی یا غیر چاپی موجود در رسانه های جمعی همراهند و در قالب نظامی سازماندهی شده جهت کمک به مراجعان در راستای تصمیم گیری های درست بکار گرفته می شوند. بررسی نظام های هدایت شغلی-تحصیلی کشورهای مختلف نشان می دهد که استفاده از سامانه های رایانه ای در هدایت شغلی-تحصیلی برای کمک به ایفای نقش مهم مشاوران بسیار حائز اهمیت می باشد. این درحالی است که تا به حال سامانه هدایت شغلی-تحصیلی با آزمون های شغلی و تحصیلی هنجاریابی شده ای در کشور وجود نداشته است؛ بنابراین با توجه به این نیاز اساسی، سامانه بومی هدایت شغلی-تحصیلی تحت عنوان سامانه هشت (هدایت شغلی-تحصیلی) طی سال ها تلاش متخصصان جهت استفاده جامعه ایرانی، مدل سازی و هنجار یابی شده است. کتاب مورد نظر ضمن معرفی اجمالی مبانی نظری سامانه هشت به تشریح فرآیند های مدل سازی و هنجار یابی این سامانه پرداخته است.جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه فرمائید

ارتباط با انتشارات:
61978000 -021
(داخلی 090)

دسترسی 1: تهران، ایستگاه متروی حسن آباد، خیابان حافظ، خیابان جامی، کوی شهید محمد بیک، پلاک 14

دسترسی 2: تهران، خیابان حافظ، جنب بازار موبایل ایران، انتهای خیابان غزالی، کوی شهید محمد بیک، پلاک14